16. 05. 2026
Jakube, jaké jsou první dny v Plzni v novém angažmá?
Pomalu se adaptuji. Poslední čtyři roky jsem měl letní přípravu individuálně, takže je to pro mě něco nového. Ale těším se na to, poznávám nové spoluhráče a ještě máme před sebou asi osm týdnů přípravy, takže se na všechno moc těším.
Nechtěl jste si i letos připravovat individuálně?
Myslím si, že je pro mě lepší být s týmem. Jsem ještě mladý hráč a chtěl jsem absolvovat letní přípravu společně s mužstvem, abych byl co nejlépe připravený.
Co vás přivedlo do Plzně a do české extraligy?
Měl jsem poslední rok v OHL. Už minulý rok jsem přemýšlel, co bude dál, a zvažoval jsem více možností. Jednou z nich byla i škola. Nakonec se ale ozvala Plzeň a cítil jsem, že je to správná příležitost udělat krok do profesionálního hokeje. Je mi jednadvacet let a myslím si, že teď přišel ten pravý čas.
Plánujete v Česku také studovat vysokou školu?
Zatím musím vyřešit nějaké povinnosti po návratu z Kanady, například pojištění a další věci. Na studium teď úplně nemyslím.
Jak hodnotíte své roky v Kanadě? Co vám zámoří dalo?
Byla to skvělá zkušenost. Šel jsem tam s tím, že budu mít větší šanci posunout se dál, projít draftem, což se mi ale nakonec nepovedlo. První dva roky byly trochu pomalejší, ale po přestupu do Kitcheneru se to hodně zlepšilo. Hrál jsem hodně zápasů, odehráli jsme osmašedesát utkání za sezónu a já jsem dostával velký prostor. Myslím si, že jsem se tam hokejově hodně posunul.
Mohou se fanoušci těšit na ofenzivního obránce?
Ofenziva je důležitá, ale dnes musí obránce hlavně dobře bránit. Trenéři po mně chtějí, abych byl spolehlivý i v defenzivě, protože moderní hokej je o obou stranách hry. Samozřejmě budu chtít pomoct i směrem dopředu.
V Kanadě jste měl velmi solidní bodovou bilanci. Byl to podle vás jeden z důvodů, proč vás Plzeň oslovila?
To úplně nevím. Myslím si, že se dívali hlavně na moje zápasy. Statistiky v juniorce mohou někdy zkreslovat, protože tam padá více gólů než v profesionálním hokeji. Ale poslední sezona se mi povedla, takže možná i to hrálo roli.
Jak náročný bude přechod na evropské kluziště a do extraligy mezi dospělé?
Uvidíme, ale určitě si budu muset znovu zvyknout. Možná to chvíli potrvá, ale vyrůstal jsem na evropském hokeji a teprve před čtyřmi lety jsem odešel do Kanady. Letní přípravu jsem navíc vždy absolvoval na velkém hřišti, takže věřím, že adaptace bude rychlá.
Jaké máte cíle v Plzni?
Teď se soustředím hlavně na letní přípravu. Když ji dobře zvládnu, vytvořím si dobrý základ pro sezonu. Nechci se dívat příliš dopředu, člověk nikdy neví, co se může stát. Když budu tvrdě pracovat, věřím, že přijde i úspěch.
V Kanadě o vás generální manažer prohlásil, že jste jeden z nejlepších kluků, jaké v klubu měl. Čím jste si to zasloužil?
V Kitcheneru jsem strávil převážnou část sezóny. Pak ale přišla situace, kdy se do týmu vracel obránce z AHL, který byl předtím kapitánem, a já musel být vyměněn. Těžce jsem to nesl, i generální manažer mi říkal, že to bylo jedno z nejtěžších rozhodnutí. Měli jsme tam výborný kolektiv a mimo jiné se tento týden stali mistry. Dodnes na to období velmi rád vzpomínám.
Pomáhá vám i to, že váš bratr hraje profesionální hokej?
Určitě. Máme velmi dobrý vztah a často spolu mluvíme a pomáháme si. Radí mi, na čem pracovat, protože už profesionální hokej hraje a ví, co trenéři nebo skauti hledají. Jsem rád, že mi vždy řekne upřímný názor.