13. 05. 2026
Pane trenére, máte za sebou týden letní přípravy, jak zatím probíhá?
To já úplně nevím, protože jsem tady ten první týden nebyl. (smích) Ale víceméně je to klasická letní příprava pro kluky, kteří chodí s týmem. Pak jsou hráči, kteří mají individuální plán na celé léto. Dnes už čím dál víc hráčů vyhledává vlastní kondiční trenéry, kteří se jim můžou věnovat individuálně. Směřuje k tomu nejenom Plzeň, ale obecně celý hokej. Hráči mají stejné agenty, často to mají i ve smlouvách a já proti tomu nic nemám.
Možná je to v něčem i lepší, protože si hráči odpočinou od každodenního stereotypu a jsou v jiném prostředí. Individuální trenér se jim může věnovat detailněji než ve skupině. Já jsem ale stará škola a mám na to trochu jiný pohled. U některých hráčů mi třeba chybí kardio. Nějaké kilometry si prostě odběhat nebo odjezdit na kole musí. Mám někdy pocit, že někteří chodí k trenérům, kteří jim přípravu nastaví tak, aby tolik nebolela. Je to víc silové, méně kondiční. Ale možná už jsem prostě starý a ten pohled nezměním.
Každopádně máme skupinu hráčů, kteří chodí s naším kondičním trenérem, to máme pod kontrolou a myslím si, že to probíhá dobře. Náplň přípravy spolu probíráme a diskutujeme. Společná příprava je důležitá hlavně pro mladší kluky. Na druhou stranu se rádi připojují i zkušení hráči jako Dominik Simon nebo Jan Schleiss, kteří už mají něco za sebou, ale stejně chtějí být součástí týmu.
Plánujete během léta i nějaké týmové soustředění?
Plánujeme dvě společné akce a možná ještě jednu v červenci. Chceme, aby se hráči během května a června pravidelně potkávali. Kromě cizinců, u nich spoléháme na to, že budou kvalitně pracovat doma. Kluci, kteří jsou dostupní tady, by ale měli dorazit. Všechno bude probíhat v Plzni.
Adam Měchura a Matyáš Filip byli s reprezentací. Dostali po sezoně delší volno?
Ano, dostali. Zrovna Adam Měchura ale letos změnil přístup k letní přípravě. Má vlastního kondičního trenéra a bude mít kombinovaný režim, chvíli tady s námi, poté zase pracovat sám. Je vysoký hráč a potřebuje hodně zapracovat na dynamice. Věříme, že mu to pomůže.
Matyáš Filip má zase určité zdravotní limitace, rovněž má individuální přístup stejně jako minulý rok. Věříme ale, že oba pracují dobře a během společných srazů se samozřejmě také objeví.
Budou hráči před návratem na led testovaní?
Samozřejmě. Hráči přesně vědí, co je čeká.
Jak jste zatím spokojený s posilami?
Musím říct otevřeně, že v rámci finančních možností Plzně je to hlavně o doplňování a obměně kádru. Sami jsme zvědaví, jak to kluci zvládnou. Nejsou to hráči, u kterých bychom měli stoprocentní jistotu, že přechod ze slovenské ligy nebo ICEHL zvládnou bez problémů. Myslím tím hlavně dvojici Robertson a MacPherson. Předpoklady mají a věříme, že se adaptují na českou extraligu a pomůžou nám, ale ukáže to až led.
Co se týče mladých hráčů, Aleše Čecha známe dobře a Jakuba Chromiaka jsme měli dlouhodobě nakoukaného z juniorské soutěže v Americe. To jsou perspektivní kluci, se kterými chceme pracovat a posouvat je dál na vyšší level. Věřím, že to bude dobré.
U cizinců je to složitější. Když chcete jistotu, musíte kupovat hotové hráče z kvalitních soutěží, třeba ze Švédska nebo z AHL. Na takové ale Plzeň finančně nedosáhne. My musíme v rámci možností hledat hráče, kteří mají potenciál a zkusit z nich udělat rozdílové hokejisty.
Jak to aktuálně vypadá s Nickem Malíkem? Zůstane v Plzni?
To úplně neovlivním. Já věřím, že zůstane. Pokud by ale došlo k nějakému odchodu, tak bude mít Ruda Pejchar za úkol najít náhradu. Vždycky na to měl dobré oko, takže do toho mu určitě mluvit nebudu.
Dostanou v přípravě šanci i mladí hráči? Třeba Tománek po medaili s reprezentační osmnáctkou?
Ano. Matěj Tománek bude v přípravě s A-týmem, Jan Fodor s námi již přípravu v minulém týdnu zahájil.